الزمر ٦٣

از الکتاب
نسخهٔ تاریخ ‏۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۱:۳۵ توسط 127.0.0.1 (بحث) (QRobot edit)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو


ترجمه

کلیدهای آسمانها و زمین از آن اوست؛ و کسانی که به آیات خداوند کافر شدند زیانکارانند.

|كليدهاى آسمان‌ها و زمين از آن اوست، و كسانى كه آيات خدا را انكار كردند آنها حقا زيانكارند

كليدهاى آسمان و زمين از آن اوست، و كسانى كه نشانه‌هاى خدا را انكار كردند، آنانند كه زيانكارانند.

کلیدهای خزائن آسمانها و زمین او راست و آنان که به آیات خدا کافر شدند هم آنان زیانکاران عالمند.

کلیدهای آسمان ها و زمیندر مالکیّت اوست، و کسانی که به آیات خدا کفر ورزیدند، هم آنان زیانکارند.

كليدهاى آسمانها و زمين نزد اوست و آنها كه به آيات خدا كافر شده‌اند زيان‌ديدگان هستند.

او راست کلیدهای آسمانها و زمین، کسانی که آیات ما را انکار کرده‌اند، آنانند که زیانکارند

او راست كليدهاى [گنجينه‌هاى‌] آسمانها و زمين و آنان كه به نشانه‌هاى خدا كافر شدند همانان زيانكارانند.

کلیدهای آسمانها و زمین از آن او است. کسانی که آیات خدا را باور نمی‌دارند ایشان زیانکارند. (چرا که قوانین و رهنمودهای کسی را نمی‌پذیرند که مالک و صاحب سراسر جهان و فرمانده و گرداننده‌ی آن است).

درب‌های بسته و پیوسته‌‌ی آسمان‌ها و زمین تنها از اوست. و کسانی که به نشانه‌های خدا کفر ورزیدند ایشان خودشان زیانکارانند.

وی را است کلیدهای آسمانها و زمین و آنان که کفر ورزیدند به آیتهای خدا ایشانند زیانکاران‌


الزمر ٦٢ آیه ٦٣ الزمر ٦٤
سوره : سوره الزمر
نزول : ٨ بعثت
اطلاعات آماری
تعداد کلمات : ١٣
تعداد حروف :

معنی کلمات و عبارات

«مَقَالِیدُ»: جمع مِقْلاد، کلیدها. «لَهُ مَقَالِیدُ ...»: کنایه از مالکیّت و حاکمیّت است.


تفسیر


تفسیر نور (محسن قرائتی)


لَهُ مَقالِيدُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآياتِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ «63»

كليدهاى آسمان‌ها و زمين براى اوست و كسانى كه به آيات الهى كفر ورزيدند آنان همان زيان كارانند.

جلد 8 - صفحه 196

نکته ها

مشركان، خالق بودن خدا را قبول داشتند، چنانكه در آيه 38 همين سوره خوانديم كه اگر از آنان سؤال كنى آفريدگار آسمان‌ها و زمين كيست؟ خواهند گفت: خدا. ولى نظارت و حفاظت را به بت‌ها نيز نسبت مى‌دادند.

پیام ها

1- موحّد واقعى كسى است كه به تمام ابعاد توحيد معتقد باشد:

توحيد در خالقيّت. «خالِقُ كُلِّ شَيْ‌ءٍ»

توحيد در ربوبيّت. «عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ وَكِيلٌ»

توحيد در عبادت. آيه‌ى بعد: أَ فَغَيْرَ اللَّهِ تَأْمُرُونِّي أَعْبُدُ ...

2- همه‌ى هستى، در آفرينش و بقا، محتاج او هستند. «خالِقُ كُلِّ شَيْ‌ءٍ وَ هُوَ عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ وَكِيلٌ»

3- خداوند آفريدگار هستى است و باز هم مى‌تواند خلق كند. خالِقُ‌ ... لَهُ مَقالِيدُ

4- كفر منكران، به خدا ضررى نمى‌زند، زيرا او مالك آسمان‌ها و زمين است. وَ الَّذِينَ كَفَرُوا ... أُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ‌

تفسیر اثنی عشری (حسینی شاه عبدالعظیمی)لَهُ مَقالِيدُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآياتِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ (63)

و نيز به جهت اظهار قدرت تامه خود فرمايد:

لَهُ مَقالِيدُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ‌: مر ذات الهى راست كليدهاى خزائن آسمان و زمين.

بيان:

اين كنايه است از قدرت حق سبحانه بر حفظ آسمان و زمين و مزيد دلالت بر اختصاص آن به او، چه دخالت در خزائن متصور نيست مگر كسى را كه مفاتيح آن به دست او باشد؛ پس خلاصه معنى آنكه: او مالك جميع امور علويات و سفليات است و غير او را تصرف بالذات در آن ممكن نيست.

2- ابن عباس گفته: مفاتيح آسمان و زمين، رحمت و ارزاق است‌ «2».

3- خزاين آسمان باران، و خزاين زمين گياه، و كليد اين خزاين تصرف او است، هرگاه خواهد باران فرستد و هر چه خواهد از نباتات بروياند.


«1» التوحيد، للصدوق، باب 59: نفى الجبر و التفويض ص 362 روايت 8؛ و در همين زمينه به كتاب بحار الانوار ج 5 ص 68 تا 84 مراجعه كنيد.

«2» مجمع البيان، ج 4 ص 507.

جلد 11 - صفحه 265

4- در منهج- حارث همدانى روايت نموده كه از حضرت امير المؤمنين پرسيدم:

مراد مقاليد آسمان و زمين چيست؟ فرمود: (سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الا اللّه و اللّه اكبر و لا حول و لا قوة الا باللّه العلى العظيم هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن له الملك و له الحمد يحيى و يميت و هو حى لا يموت بيده الخير و هو على كل شي‌ء قدير).

بعد فرمود هر كه اين كلمات را گويد حق تعالى او را شش خصلت كرامت فرمايد: 1- او را از شر ابليس نگاهدارد. 2- قنطارى به او مزد دهد كه از كوه احد گرانتر باشد. 3- او را به درجه ابرار رساند. 4- حور العين زوج او گرداند.

5- دوازده هزار ملك را فرمايد تا اين كلمات را از او شنيده بر ورقى منشور ثبت تا روز قيامت گواهى دهند. 6- ثواب تلاوت تورات و انجيل و زبور و قرآن به او مرحمت فرمايد و چنان باشد كه حج و عمره كرده باشد، و اگر در آن حال بميرد جزو شهداء باشد «1» «بشرط تقوى و عمل صالح و الا به صرف قرائت اين ثواب عظيم را ندارد».

وَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآياتِ اللَّهِ‌: و آنانكه كافر شوند به آيات خدا و شواهد قدرت، و تكبر ورزند از تمجيد و ثناى او، أُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ‌: آن گروه ايشانند زيانكاران، زيرا ايمان كه سرمايه سعادت جاودانى است به سوء اختيار به كفر تبديل كردند لا جرم وبال و نكال لازم آنها و به خسران ابدى گرفتار شدند.


تفسیر روان جاوید (ثقفى تهرانى)


وَ يُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوْا بِمَفازَتِهِمْ لا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ (61) اللَّهُ خالِقُ كُلِّ شَيْ‌ءٍ وَ هُوَ عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ وَكِيلٌ (62) لَهُ مَقالِيدُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآياتِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ (63) قُلْ أَ فَغَيْرَ اللَّهِ تَأْمُرُونِّي أَعْبُدُ أَيُّهَا الْجاهِلُونَ (64) وَ لَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَ إِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَ لَتَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِينَ (65)

بَلِ اللَّهَ فَاعْبُدْ وَ كُنْ مِنَ الشَّاكِرِينَ (66)

ترجمه‌

و نجات ميدهد خدا آنانرا كه پرهيزكار شدند بسبب رستگاريشان نميرسد بايشان بدى و نه ايشان اندوهناك مى‌شوند

خدا آفريننده همه چيز است‌


جلد 4 صفحه 508

و او بر همه چيز نگهبان و كارگزار است‌

براى او است كليدهاى آسمان‌ها و زمين و آنها كه كافر شدند بآيتهاى خدا آن گروه آنها زيانكارانند

بگو آيا پس غير خدا را امر ميكنيد بمن كه بپرستم اى نادانان‌

و هر آينه بتحقيق وحى شد بتو و بآنانكه بودند پيش از تو كه اگر مشرك شوى هر آينه باطل خواهد شد عملت و هر آينه خواهى بود البته از زيانكاران‌

بلكه خدا را پس بپرست و بوده باش از شكرگزاران.

تفسير

خداوند سبحان بعد از تهديد كفار نويد داده است اهل ايمان و تقوى را بنجات از آتش جهنم براى فلاح و رستگارى ايشان در دنيا بأعمال صالحه و اجتناب از معاصى كبيره و اصرار بر صغيره و آنكه نميرسد به آنان بهيچ وجه شدّت و مكروهى و نه آنها محزون مى‌شوند در روزى كه غير آنها محزون خواهند شد و خداوند خالق تمام موجودات و نگهبان و نگهدار و متصرّف و مدبّر امور آنها است و هر كس را بمقام لايق خود خواهد رسانيد در دست او است كليدهاى خزانه‌هاى آسمانها و زمين و هر كس را بقدر قابليّت او عطا مى- فرمايد از نعمت و روزى و رحمت و كفار زيانكارانند كه نعيم بهشت را از دست داده و عذاب جهنّم را خريدارى نموده‌اند و در جوامع نقل نموده كه اهل شرك به پيغمبر صلى اللّه عليه و اله گفتند تو بعضى از خدايان ما را قبول كن ما بخداى تو ايمان مى- آوريم لذا خداوند فرموده بآنها بگو مرا امر بعبادت غير خداى يگانه ميكنيد اى نادانان و بتحقيق وحى شد بتو و ساير انبياء قبل هر يك در زمان خودش كه اگر در عبادت خداى يگانه غير او را شريك كنى عملت باطل ميگردد و قبول نخواهد شد و البته چنين كسى از زيانكاران ميباشد پس عبادت كن خدا را بدون دخالت غير و بوده باش از شكرگزاران نعم حق بر خود و خانواده‌ات و معلوم است كه خطاب به پيغمبر اكرم شده براى تأديب و تعليم امّت والا ساحت مقدّس نبوى اجلّ از احتياج باين تكاليف است چنانچه در روايت قمى ره از امام صادق عليه السّلام بيان شده و از امام باقر عليه السّلام نقل شده كه مراد آنستكه اگر با ولايت على عليه السّلام امر بولايت احدى نمائى بعد از خودت عملت باطل ميشود و از زيانكاران خواهى بود و در كافى از امام صادق عليه السّلام اينمعنى تأييد شده و آنكه مراد از بل اللّه فاعبد و كن من الشّاكرين اطاعت‌


جلد 4 صفحه 509

خدا و شكر بر آنستكه خداوند برادر و پسر عمّش را معاضد و كمك براى او قرار داد و الحمد للّه على ما انعمنا به من ولايته.

اطیب البیان (سید عبدالحسین طیب)


لَه‌ُ مَقالِيدُ السَّماوات‌ِ وَ الأَرض‌ِ وَ الَّذِين‌َ كَفَرُوا بِآيات‌ِ اللّه‌ِ أُولئِك‌َ هُم‌ُ الخاسِرُون‌َ (63)

‌از‌ ‌براي‌

جلد 15 - صفحه 338

‌او‌ ‌است‌ كليدهاي‌ آسمانها و زمين‌ و كساني‌ ‌که‌ كافر شدند ‌به‌ آيات‌ الهيه‌ اينها ‌خود‌ ‌آنها‌ خاسر و زيان‌كاران‌ هستند.

لَه‌ُ مَقالِيدُ جمع‌ مقلاد ‌است‌ و نظر ‌به‌ اينكه‌ كليد ‌هر‌ بابي‌ و خزينه‌اي‌ و صندوقي‌ دو خصوصيت‌ دارد ‌هم‌ ميبندد و ‌هم‌ باز ميكند باعتبار اينكه‌ ميبندد مقاليدش‌ گويند و باعتبار اينكه‌ باز ميكند مفاتيح‌ گويند ‌پس‌ مقلاد و مفتاح‌ يك‌ معني‌ دارد بدو اعتبار و مراد رزق‌ و رحمت‌ و بلاء و نقمة ‌است‌ و تعبير بخزائن‌ ميكنند ‌که‌ ميفرمايد وَ لِلّه‌ِ خَزائِن‌ُ السَّماوات‌ِ وَ الأَرض‌ِ منافقون‌ آيه 7.

السَّماوات‌ِ وَ الأَرض‌ِ آنچه‌ ‌از‌ آسمان‌ نازل‌ ميشود و آنچه‌ ‌از‌ زمين‌ بيرون‌ ميآيد تمام‌ ‌در‌ تحت‌ قدرت‌ ‌او‌ ‌است‌ بروي‌ ‌هر‌ ‌که‌ بخواهد ميبندد و بروي‌ ‌هر‌ ‌که‌ بخواهد باز ميكند.

وَ الَّذِين‌َ كَفَرُوا بِآيات‌ِ اللّه‌ِ ‌که‌ تمام‌ اينها ‌را‌ مستند باسباب‌ ظاهريه‌ ميدانند چه‌ نعم‌ و ارزاق‌ و توسعه‌ و چه‌ بليات‌ و تضييقات‌ و مصائب‌ و مستند بخدا نميدانند لذا تمام‌ كوشش‌ ‌آنها‌ ‌در‌ جلب‌ منافع‌ و دفع‌ مضار ‌در‌ تهيه اسباب‌ ‌آنها‌ ‌است‌ و ابدا توجه‌ بخدا ندارند.

أُولئِك‌َ هُم‌ُ الخاسِرُون‌َ زيرا تأثير كليه ‌اينکه‌ اسباب‌ تحت‌ مشيت‌ ‌او‌ ‌است‌ چه‌ بسا اشخاصي‌ ‌که‌ تمام‌ اسباب‌ ‌براي‌ ‌آنها‌ فراهم‌ ‌است‌ ‌در‌ كمال‌ ضيق‌ و شدت‌ هستند و بسا اشخاصي‌ ‌که‌ دستشان‌ ‌از‌ همه اسباب‌ كوتاه‌ ‌است‌ و ‌در‌ كمال‌ توسعه‌ و راحتي‌ هستند بقول‌ مثنوي‌:

‌از‌ قضا سركنجبين‌ صفرا فزود

برگزیده تفسیر نمونه


]

(آیه 63)- این آیه با ذکر توحید مالکیت خداوند بحث توحیدی آیه قبل را تکمیل کرده، می‌گوید: «کلیدهای آسمانها و زمین از آن اوست» (لَهُ مَقالِیدُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ).

این تعبیر معمولا کنایه از مالکیت و یا سلطه بر چیزی است، چنانکه می‌گوئیم: کلید این کار به دست فلانی است.

قرآن بعد از این جمله چنین نتیجه گیری می‌کند: «و کسانی که به آیات خداوند کافر شدند زیانکارانند» (وَ الَّذِینَ کَفَرُوا بِآیاتِ اللَّهِ أُولئِکَ هُمُ الْخاسِرُونَ).

چرا که منبع اصلی و سر چشمه واقعی همه خیرات و برکات را رها کرده و در بیراهه‌ها سرگردان شده‌اند، از کسی که تمام کلیدهای آسمانها و زمین به دست اوست روی بر تافته و به سراغ موجودات ناتوانی رفته‌اند که مطلقا کاری از آنها ساخته نیست.

نکات آیه

۱ - کلید و سررشته تمامى امور جهان، در اختیار خدا است. (له مقالید السموت و الأرض) «مقالید» در آیه شریفه یا مترادف «مفاتیح» (کلیدها) و یا به معناى «خزائن» (گنجینه ها) است (لسان العرب ). در هر صورت این تعبیر کنایه از سلطه بر جهان و در اختیار داشتن آن است.

۲ - جهان هستى، جلوه اى از قدرت و توحید ربوبى خداوند است. (له مقالید السموت و الأرض)

۳ - جهان، داراى آسمان هاى متعدد (السموت)

۴ - کافران و منکران آیات الهى، مردمى زیانکار و خسارت دیده اند. (و الذین کفروا بأیت اللّه أُولئک هم الخسرون)

۵ - کفر و انکار آیات الهى، بى تردید به زیان انسان ها است. (و الذین کفروا بأیت اللّه أُولئک هم الخسرون) «خسارت» - ضد ربح (سود) - به معناى ضرر و زیان است و آمدن ضمیر فصل (هم)، دلالت بر حصر و تأکید مى کند.

موضوعات مرتبط

 • آسمان: تعدد آسمان ها ۳
 • آفرینش: حاکم آفرینش ۱
 • آیات خدا: آثار تکذیب آیات خدا ۵; آیات آفاقى ۲; زیانکارى مکذبان آیات خدا ۴
 • توحید: توحید افعالى ۱; دلایل توحید ربوبى ۲
 • جهان بینى: جهان بینى توحیدى ۱
 • خدا: اختصاصات خدا ۱; نشانه هاى قدرت خدا ۲
 • خود: زیان به خود ۵
 • زیان: عوامل زیان ۵
 • زیانکاران: ۴
 • کافران: زیانکارى کافران ۴
 • کفر: آثار کفر ۵

منابع