الصافات ١١٥

از الکتاب
نسخهٔ تاریخ ‏۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۱۹ توسط 127.0.0.1 (بحث) (QRobot edit)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو


ترجمه

و آن دو و قومشان را از اندوه بزرگ نجات دادیم!

و آن دو و قومشان را از محنتى بزرگ نجات داديم

و آن دو و قومشان را از اندوه بزرگ رهانيديم.

و هر دو را با قومشان از بلای بزرگ (فرعونیان) نجات دادیم.

و آن دو نفر و قومشان را از اندوه بزرگ نجات بخشیدیم،

آن دو و مردمشان را از رنجى بزرگ نجات بخشيديم.

آن دو و قومشان را از گرفتاری بزرگ رهانیدیم‌

و آن دو و قومشان را از اندوه بزرگ رهانيديم.

آنان و قوم ایشان را از غم و اندوه بزرگ (اذیّت و آزار فرعون و فرعونیان) نجات دادیم.

و آن دو و قومشان را از بلای بزرگ رهانیدیم.

و رهاشان ساختیم و قومشان را از اندوه بزرگ‌


الصافات ١١٤ آیه ١١٥ الصافات ١١٦
سوره : سوره الصافات
نزول : ٣ بعثت
اطلاعات آماری
تعداد کلمات : ٧
تعداد حروف :

معنی کلمات و عبارات

«الْکَرْبِ الْعَظِیمِ»: (نگا: انبیاء / ، صافّات / ).


تفسیر

تفسیر نور (محسن قرائتی)


وَ لَقَدْ مَنَنَّا عَلى‌ مُوسى‌ وَ هارُونَ «114» وَ نَجَّيْناهُما وَ قَوْمَهُما مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ «115» وَ نَصَرْناهُمْ فَكانُوا هُمُ الْغالِبِينَ «116»

و به راستى ما بر موسى و هارون منّت نهاديم. و آن دو و قومشان را از اندوه بزرگ نجات داديم. و آنان را يارى كرديم، پس غالب آمدند (و پيروز شدند).

تفسیر اثنی عشری (حسینی شاه عبدالعظیمی)وَ نَجَّيْناهُما وَ قَوْمَهُما مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ (115)

وَ نَجَّيْناهُما وَ قَوْمَهُما: و نجات داديم آن دو و قوم ايشان يعنى بنى اسرائيل را، مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ‌: از اندوه بزرگ كه غرق و گرفتارى در دست دشمنان با اعمال شاقه و آزار و اذيت و كشتن باشد.


«1» مؤمنون/ 101.

جلد 11 - صفحه 149


تفسیر روان جاوید (ثقفى تهرانى)


وَ لَقَدْ مَنَنَّا عَلى‌ مُوسى‌ وَ هارُونَ (114) وَ نَجَّيْناهُما وَ قَوْمَهُما مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ (115) وَ نَصَرْناهُمْ فَكانُوا هُمُ الْغالِبِينَ (116) وَ آتَيْناهُمَا الْكِتابَ الْمُسْتَبِينَ (117) وَ هَدَيْناهُمَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ (118)

وَ تَرَكْنا عَلَيْهِما فِي الْآخِرِينَ (119) سَلامٌ عَلى‌ مُوسى‌ وَ هارُونَ (120) إِنَّا كَذلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ (121) إِنَّهُما مِنْ عِبادِنَا الْمُؤْمِنِينَ (122)

ترجمه‌

و بتحقيق منّت نهاديم بر موسى و هارون‌

و نجات داديم آن دو و قومشانرا از اندوه بزرگ‌

و يارى كرديم آنانرا پس بودند ايشان غلبه‌كنندگان‌

و داديم بآن دو كتاب واضحى را

و هدايت نموديم آن دو را براه راست‌

و باقى گذارديم براى آندو در آيندگان‌

ذكر خير سلام بر موسى و هارون را

همانا ما اينچنين پاداش ميدهيم نيكوكارانرا

همانا آن دواند از بندگان ما كه گروندگانند.

تفسير

خداوند منّان منّت نهاد بر حضرت موسى و هارون از پيغمبران بنى اسرائيل بنبوّت و رسالت و معجزات بسيار و منافع دينى و دنيوى بيشمار و نجات داد آن دو و تمام آنطائفه را كه دوازده قبيله بودند معروف بأسباط از دوازده پسر حضرت يعقوب ارهمّ و غم و اندوه بزرگى كه داشتند از تسلّط قبطيان و فوعون و فرعونيان بر آنها كه بر صغير و كبيرشان رحم نمى‌نمودند و شرح حالشان مكرّر ذكر شده كه بچه اعمال شاقه‌اى وادارشان ميكردند و خداوند ببركت آن دو وجود محترم نصرت داد ايشان را بر دشمنانشان و بر آنها غلبه نمودند بطوريكه نا انقراض عالم ذكر آن در السنه و افواه باقى است و بالاتر از همه آنكه خداوند كتاب تورية را كه مشتمل بر احكام بليغه و نصائح و مواعظ شافيه وافيه كافيه براى اداره امور دنيوى و اخروى آنها در آن عصر تا زمان حضرت عيسى عليه السّلام بود بآن دو عنايت فرمود و بشارت داد در آن معجزه پيغمبر آخر الزّمان از نسل حضرت اسمعيل كه عموى آنها بود و اولاد او را برادران خودشان ميخواندند و آنكه دين او كامل كننده تمام اديان و تا روز قيامت باقى است و هدايت نمود آن دو را براه راست بهشت و ولايت امير المؤمنين و ائمه طاهرين عليهم السلام و بقيّه آيات در قصّه نوح عليه السّلام بيان شد.

اطیب البیان (سید عبدالحسین طیب)


وَ نَجَّيناهُما وَ قَومَهُما مِن‌َ الكَرب‌ِ العَظِيم‌ِ (115)

و نجات‌ داديم‌ موسي‌ و هارون‌ و قوم‌ ‌آنها‌ ‌را‌ ‌که‌ بني‌ اسرائيل‌ بودند ‌از‌ كرب‌ عظيمي‌.

كرب‌ عظيم‌ تسلط فرعون‌ و فرعونيان‌ و قبطيان‌ ‌که‌ رجال‌ ‌آنها‌ ‌را‌ ‌به‌ غلامي‌ و عبوديت‌ ميگرفتند و نساء ‌آنها‌ ‌را‌ بكنيزي‌ و كلفت‌ و ابناء ‌آنها‌ ‌را‌ سر مي‌بريدند

جلد 15 - صفحه 184

و ‌آنها‌ ‌را‌ باعمال‌ شاقه‌ وادار ميكردند خداوند تمام‌ فرعونيان‌ ‌را‌ ببلاهاي‌ گوناگون‌ مثل‌ طوفان‌ و جراد و قمل‌ و ضفادع‌ و دم‌ مبتلاء نمود و غرق‌ شدند و تمام‌ هلاك‌ شدند و اراضي‌ و اموال‌ و جواهرات‌ و زخارف‌ ‌آنها‌ نصيب‌ بني‌ اسرائيل‌ شد.

برگزیده تفسیر نمونه


]

(آیه 115)- در نخستین مرحله می‌فرماید: و آن دو و قومشان را از اندوه بزرگ نجات دادیم» (وَ نَجَّیْناهُما وَ قَوْمَهُما مِنَ الْکَرْبِ الْعَظِیمِ).

چه اندوهی از این بزرگتر که بنی اسرائیل در چنگال فرعونیان جبار و خونخوار گرفتار بودند؟ پسرانشان را سر می‌بریدند، و زنانشان را به خدمتکاری و مردان را به بردگی و بیگاری وا می‌داشتند.

نکات آیه

۱ - موسى و هارون(علیهماالسلام) و قوم شان، به عنایت خداوند از اندوه بزرگ نجات یافتند. (و نجّینهما و قومهما من الکرب العظیم)

۲ - نجات موسى و هارون (علیهماالسلام) و قوم شان، مهم ترین و برجسته ترین نعمت و احسان خداوند به ایشان بود. (و لقد مننّا على موسى و هرون . و نجّینهما و قومهما من الکرب العظیم) برداشت یاد شده به دلیل این نکته است که نجات موسى و هارون(علیهماالسلام) از اندوه بزرگ بخشى از نعمت هاى الهى به ایشان بود; ولى در عین حال به طور جداگانه ذکر شده است.

۳ - موسى و هارون (علیهماالسلام) و قوم شان، گرفتار غم بزرگ و مشکلات اندوه بار از سوى فرعونیان (و نجّینهما و قومهما من الکرب العظیم) اندوهى که موسى و هارون(علیهماالسلام) و قوم شان به آن گرفتار بودند، ناشى از مسائل و مشکلات شخصى نبود; بلکه بر اثر تبلیغ رسالت شان در میان فرعونیان به وجود آمده بود.

۴ - نجات موسى و هارون(علیهماالسلام) و قوم شان از شر حکومت فرعونیان، از احسان ها و نعمت هاى بزرگ الهى به آنان (و لقد مننّا على موسى و هرون . و نجّینهما و قومهما من الکرب العظیم)

۵ - رسالت الهى و تبلیغ دین، مشکلات اندوه بارى در پى دارد. (و نجّینهما و قومهما من الکرب العظیم) برداشت یاد شده با توجه به این نکته است که بیان داستان موسى و هارون (علیهماالسلام) و مشکلات آنان به منظور دلدارى به پیامبر(ص) و ایمان آورندگان به آن حضرت است که در مکه با انواع مشکلات اندوه بار از سوى کافران و مشرکان رو به رو بودند.

۶ - آزادى از ستم نظام ستمگر و نجات از مشکلات اندوه بار آن، از نعمت هاى بزرگ الهى (و لقد مننّا على موسى و هرون . و نجّینهما و قومهما من الکرب العظیم)

موضوعات مرتبط

  • اندوه: عوامل اندوه ۵
  • بنى اسرائیل: اهمیت نجات بنى اسرائیل ۲; تاریخ بنى اسرائیل ۱، ۳; رفع اندوه بنى اسرائیل ۱; عوامل اندوه بنى اسرائیل ۳; مهمترین نعمت بنى اسرائیل ۲; نجات بنى اسرائیل ۱; نعمتهاى بنى اسرائیل ۴
  • حکومت: نجات از حکومت ظالم ۶
  • دین: مشکلات تبلیغ دین ۵
  • فرعونیان: نقش فرعونیان ۳
  • لطف خدا: مشمولان لطف خدا ۲
  • موسى(ع): اهمیت نجات موسى(ع) ۲; رفع اندوه موسى(ع) ۱; عوامل اندوه موسى(ع) ۳; قصه موسى(ع) ۱، ۳; مهمترین نعمت موسى(ع) ۲; نجات موسى(ع) ۱; نعمتهاى موسى(ع) ۴
  • نعمت: مراتب نعمت ۴، ۶; مشمولان نعمت ۴، ۶; نعمت رفع اندوه ۶; نعمت نجات از حکومت فرعونیان ۴
  • هارون(ع): اهمیت نجات هارون(ع) ۲; رفع اندوه هارون(ع) ۱; عوامل اندوه هارون(ع) ۳; قصه هارون(ع) ۱، ۳; مهمترین نعمت هارون(ع) ۲; نجات هارون(ع) ۱; نعمتهاى هارون(ع) ۴

منابع