الإنشقاق ١٠

از الکتاب
پرش به: ناوبری، جستجو


ترجمه

و امّا کسی که نامه اعمالش به پشت سرش داده شود،

|و اما آن كه كارنامه‌اش از پشت سرش به او داده شود

و اما كسى كه كارنامه‌اش از پشت سرش به او داده شود،

و اما آن کس که نامه اعمالش را از پشت سر (به دست چپ) دهند.

و اما کسی که نامه اعمالش را از پشت سرش دهند،

اما هر كس كه نامه‌اش از پشت سر داده شود،

و اما هر کس که کارنامه‌اش از پس پشتش به او داده شود

و اما آن كه كارنامه‌اش از پشت سرش داده شود،

و امّا کسی که از پشت سر نامه اعمالش بدو داده شود.

و اما کسی که کارنامه‌اش (از) پشت سرش به او داده شود،

و اما آنکه داده شود نامه خویش را از پشت سرش‌


الإنشقاق ٩ آیه ١٠ الإنشقاق ١١
سوره : سوره الإنشقاق
نزول : ٢ بعثت
اطلاعات آماری
تعداد کلمات : ٧
تعداد حروف :

معنی کلمات و عبارات

«وَرَآءَ ظَهْرِهِ»: پشت سرش. اشخاص کافر و گناهکار نامه اعمال خود را از پشت سر و با دست چپ دریافت می‌دارند. چنین کاری بیانگر بیزاری ایشان از این نامه شوم و پرونده بدشگون است (نگا: حاقّه / ).


تفسیر

نکات آیه

۱ - براى هر انسان، نامه عملى است که آن را در قیامت دریافت خواهد کرد. (یأیّها الإنسن ... فأمّا من أُوتى کتبه ... و أمّا من أُوتى کتبه وراء ظهره)

۲ - امتناع کردن از دریافت نامه عمل در قیامت، امکان پذیر نیست. (و أمّا من أُوتى کتبه) برداشت یاد شده، از مجهول بودن «اُوتى» استفاده شده است.

۳ - نامه عمل برخى از انسان ها در قیامت، از پشت سرشان به آنان واگذار خواهد شد. (و أمّا من أُوتى کتبه وراء ظهره) از ضمیمه این آیه با آیه اى که از گرفتن نامه عمل با دست چپ سخن گفته است (الحاقه، آیه ۲۵)، به دست مى آید که این گروه، نامه عمل خود را با دست چپ از پشت سر خود تحویل خواهند گرفت.

۴ - برخى از مردم، در مواقف قیامت روى برگشته، با حوادث آن روز از پشت سر مواجه خواهند شد.* (أُوتى کتبه وراء ظهره) این آیه را مى توان در راستاى آیه ۴۷ سوره«نساء» دانست; در این احتمال «ردّ صورت ها به پشت سر» - که در آن آیه آمده است - مربوط به قیامت بوده و مراد برگرداندن حقیقى صورت ها است. و نامه عمل آنان، از پشت سر به آنها داده خواهد شد.

۵ - واگذارکنندگان نامه عمل به انسان ها در قیامت، برخى را محترم شمرده و با گروهى دیگر برخوردى تحقیرآمیز و خفّت بار خواهند داشت. (فأمّا من أُوتى کتبه بیمینه ... و أمّا من أُوتى کتبه وراء ظهره)

روایات و احادیث

۶ - «عن أبى جعفر(ع) قال: ... ان اللّه ... أنزل فى «إذا السماء انشقت» «و أمّا من اُوتى کتابه وراء ظهره...» فهذا مشرک...;] از امام باقر(ع) روایت شده که فرمود: ... خداوند... در سوره «إذا السماء انشقت» فرمود: «و أمّا من اُوتى کتابه وراء ظهره...». این شخص [که نامه عملش از پشت سر به او داده مى شود] مشرک است».

موضوعات مرتبط

  • قیامت: برگشتن سرها در قیامت ۴; نامه عمل در قیامت ۳
  • مشرکان: نامه عمل مشرکان ۶
  • نامه عمل: حتمیت نامه عمل ۲; دریافت نامه عمل از پشت ۳، ۶; تکریمهاى کارگزاران نامه عمل ۵; روش برخورد کارگزاران نامه عمل ۵; سرزنشهاى کارگزاران نامه عمل ۵; عمومیت نامه عمل ۱

منابع

  1. کافى، ج ۲، ص ۳۰، ح ۱; نورالثقلین، ج ۵، ص ۵۳۸- ، ح ۱۷.