الصافات ٨٨

از الکتاب
نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۳:۵۸ توسط 127.0.0.1 (بحث) (Edited by QRobot)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو


ترجمه

(سپس) نگاهی به ستارگان افکند...

|پس نظرى به ستارگان افكند

پس نظرى به ستارگان افكند،

آن گاه (ابراهیم تدبیری اندیشید و) به ستارگان آسمان نگاهی کرد.

[چون از او دعوت کردند که شبانه به مراسم عیدشان برود] نگاهی به ستارگان انداخت،

نگاهى به ستارگان كرد،

سپس نگاهی به ستارگان انداخت‌

پس با نگاهى به ستارگان درنگريست.

سپس نگاهی به ستارگان انداخت. (انگار می‌خواهد از اوضاع کواکب، حوادث آینده را پیش‌بینی کند).

پس (آن‌گاه) نظری (ظاهری) در ستارگان افکند.

پس نگریست نگریستنی در ستارگان‌


الصافات ٨٧ آیه ٨٨ الصافات ٨٩
سوره : سوره الصافات
نزول :
اطلاعات آماری
تعداد کلمات : ٤
تعداد حروف :

معنی کلمات و عبارات

«نَظَرَ نَظْرَةً ...»: نگاه ابراهیم به ستارگان آسمانی، جنبه مطالعه در اسرار آفرینش بود، هر چند ایشان آن را نگاه منجّمانه می‌پنداشتند.


تفسیر

نکات آیه

۱ - حضرت ابراهیم(ع) - پس از دعوت شدن از سوى قومش براى خروج از شهر- به تفکر عمیق در این باره پرداخت. (فنظر نظرة فى النجوم) برداشت یاد شده براساس دو نکته است: ۱- «فاء» در «فنظر» عاطفه و جمله «فنظر...» عطف بر جمله مقدر است و تقدیر آن چنین است: «قال قومه اُخرج معنا فنظر...». ۲- جمله «فنظر نظرة فى النجوم»، ضرب المثلى است براى کسى که مى خواهد به تفکر بپردازد. ازاین رو به آسمان مى نگرد تا اشیا و موجودات پیرامونش، او را از تفکر درست باز ندارد (لسان العرب).

۲ - حضرت ابراهیم(ع)، به هنگام فراخوانده شدن براى خروج از شهر، به منظور تصمیم گیرى در این باره به ستارگان نگریست. (فنظر نظرة فى النجوم) برداشت یاد شده، بر این اساس مبتنى است که نگاه حضرت ابراهیم(ع) به ستارگان به معناى حقیقى آن باشد; نه کنایه از به تفکر فرورفتن.

۳ - دعوت مشرکان از ابراهیم(ع) براى خروج از شهر، در شب هنگام بود. (فنظر نظرة فى النجوم) نگاه ابراهیم(ع)، به ستارگان حاکى است که این نگاه در شب بود; زیرا ستارگان در شب مشاهده مى شوند.

روایات و احادیث

۴ - «عن الکاظم(ع) ...قد قال اللّه تعالى فى حق ابراهیم(ع): ...«فنظر نظرة فى النجوم . فقال إنّى سقیم» فلو لم یکن عالماً بعلم النجوم ما نظر فیها و ما قال: «إنّى سقیم»...;] از امام کاظم(ع) روایت شده ...که خداوند متعال در حق ابراهیم(ع) فرموده: ...«فنظر نظرة فى النجوم . فقال إنّى سقیم» اگر ابراهیم عالم به علم نجوم نبود در ستارگان نظر نمى افکند و نمى گفت: «إنّى سقیم»...».

موضوعات مرتبط

  • ابراهیم(ع): ابراهیم(ع) و ستارگان ۲; بیمارى ابراهیم(ع) ۴; تفکر ابراهیم(ع) ۱; دعوت از ابراهیم(ع) ۱، ۲; زمان دعوت از ابراهیم(ع) ۳; ستاره شناسى ابراهیم(ع) ۴; قصه ابراهیم(ع) ۱، ۲، ۳; نگاه ابراهیم(ع) ۲
  • تفکر: تفکر در ستارگان ۱
  • قوم ابراهیم: دعوتهاى قوم ابراهیم ۲، ۳

منابع

  1. بحارالأنوار، ج ۴۸، ص ۱۴۵، ح ۲۱.